Wycieczka do Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu

22 kwietnia dzieci z grupy niebieskiej i żółtej wybrały się do Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, aby celebrować Dzień Ziemi, poprzez jeszcze lepsze poznanie otaczającego ich świata przyrody. Zerówkowicze podczas pobytu w TOEE przekonali się na własnej skórze, że powiedzenie „kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy trochę lata” jest jak najbardziej słuszne. Mimo to z uśmiechami na twarzy i ogromną ciekawością wybrali się do pobliskiego lasu i ogrodu, aby poznać ich tajemnice i ciekawostki. Dzieci dowiedziały się m.in. jakie rośliny i drzewa znajdują się w Polskich lasach, a także jak rozpoznać gdzie jest północ geograficzna za pomocą mchu. Przedszkolaki poszerzyły także swoją wiedzę na temat zwierząt leśnych – tych dużych jak wilk, czy dzik, a także tych malutkich jak mrówka, czy kowal bezskrzydły. Oprócz leśnych przygód dzieci w salach edukacyjnych rozmawiały o różnych zjawiskach atmosferycznych, które występują na kuli ziemskiej. Zerówkowicze poznali odpowiedzi m.in. na takie pytania jak: jaki kształt ma tęcza, czy zawsze do jej postania potrzebny jest deszcz i słońce, jak powstaje zorza polarna, kiedy i gdzie można ją zobaczyć, jaką siłę ma wiatr, jak najlepiej budować miasta, aby podczas wichury domy nie zostały zniszczone, a także jak powstają burze. Dzieci na własnej skórze mogły sprawdzić i poznać odpowiedzi na te i inne nurtujące ich pytania. Jednakże najważniejszą lekcją jaką dzieci wyciągnęły z pobytu w Zalesiu, było to, że to od nas zależy, czy Ziemia i otaczająca nas przyroda przeżyje, czy też nie. Dlatego tak ważne jest dbanie o nią i poznawanie jej tajemnic, tym bardziej w jej święto.