Przedszkolne spotkanie z sowami

19.03.2024r. grupę wrzosową, pomarańczową, żółtą i niebieską odwiedziła Pani Paulina ze Zwierzogrodu – Ośrodka Rehabilitacyjnego Dzikich Zwierząt w Wielgowie. Przywiozła ze sobą skrzydlatych przyjaciół w postaci trzech sów, co było dla dzieci niemałym zaskoczeniem. Podczas tej żywej lekcji biologii dzieci miały okazję dowiedzieć się i bliżej poznać zwyczaje sów. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się również co zrobić, gdy spotkają w lesie lub w parku małą sowę. Pani Paulina podczas spotkania obaliła również kilka mitów na temat tych ciekawych ptaków. Okazało się, że nie wszystkie sowy prowadzą nocny tryb życia. Ptaki te dobrze widzą tylko z daleka. Sowy wcale nie są takie duże jak nam się wydaje, mają tylko długie nogi Podobnie jest z powiedzeniem „sowa mądra głowa” – nie jest ono prawdą (przekonanie to wynika z kształtu ich głowy oraz centralnie ułożonych oczu), bowiem zwierzęta te uczą się różnych czynności bardzo długo i jeszcze szybciej o nich zapominają. Na koniec chętne dzieci mogły też pogłaskać sowy i przekonać się, że ich piórka są bardzo mięciutkie. Spotkanie z tymi niezwykłymi ptakami było niezwykłe i bardzo interesujące. Mamy nadzieję, że przedszkolaki zapamiętają ją na długo, nie tak jak sowy.