Śmieci segregujesz-naturę szanujesz!

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przylepie uczestniczył w projekcie objętym honorowym patronatem przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Szczecinie pod tytułem „Śmieci segregujesz-naturę szanujesz!”. Celem projektu było upowszechnienie wiedzy ekologicznej wśród dzieci poprzez przeprowadzenie warsztatów nt. segregacji odpadów i recyklingu.

Dzięki warsztatom przeprowadzonym przez Straż Gminną wzrosła wiedza
na temat prawidłowego postępowania z odpadami. Dzieci z pewnością do końca życia zapamiętają, to do jakiego pojemnika wrzuca się różne  odpady: butelki plastikowe
do pojemnika żółtego, do zielnego szkło, ale tylko to niepotłuczone, papier
do niebieskiego, a ogryzki po jabłkach i skórki po bananie do brązowego. Dzieci nie tylko poznały zasady segregacji, ale również mogły sprawdzić swoją wiedzę
w praktyce. Samodzielnie segregowały przedmioty do właściwych pojemników.

Kolejnym etapem projektu było przeprowadzenie warsztatów na temat recyklingu. Dzieci w ramach zajęć „Nie wyrzucam. Odzyskuję!” wykazały się kreatywnością i pomysłowością. Każda grupa wymyśliła swój sposób na to, jak można wykorzystać ponownie śmieci i odpadki. Pomysłów na prace było bardzo dużo.
W rezultacie w  placówce powstały: bransoletki z pociętych butelek, kalendarze adwentowe, organizery na kredki, instrumenty muzyczne, „zabawkowe śmieci”
oraz recyklingowe zwierzęta. W jednej z grup odbył się także ekologiczny pokaz mody, w który zaangażowane były dzieci wspólnie z rodzicami.