Kilka zdań na dobry początek

Szanowni Rodzice!

Czas adaptacji w nowej grupie przedszkolnej, może być trudnym okresem zarówno dla dziecka jak i całej rodziny. Chcielibyśmy podzielić się z Państwem ważnymi wskazówkami, które, mamy nadzieję, ułatwią Państwu i Państwa dzieciom okres adaptacji w nowym przedszkolu.

Droga Mamo, Drogi Tato!

Już we wrześniu po raz pierwszy pójdę do przedszkola.

1 września zbliża się wielkimi krokami, a Wasze dziecko rozpocznie niezwykle ważny etap w swoim życiu. To będzie wyjątkowa chwila również dla Was. Pojawi się wzruszenie, łzy oraz stres. Te wszystkie uczucia są normalne i każdy Rodzic je przeżywa. Pamiętajcie, nie jesteście sami. Przygotujcie na ten moment zarówno swoje dzieci jak i siebie.

JAK PRZYGOTOWAĆ SWOJĄ POCIECHĘ DO ROZŁĄKI I ZASAD PANUJĄCYCH W PRZEDSZKOLU?

• mów pozytywnie o przedszkolu, ale nie idealizuj go zanadto.
  • przedstaw je, jako przyjemne miejsce, w którym będzie spotykał się z rówieśnikami i uczył mnóstwa nowych rzeczy.
  • kupujcie razem z dzieckiem wyprawkę przyszłego przedszkolaka – jeśli dziecko samo wybierze kapcie, ubranka wtedy, przychodząc do przedszkola we wrześniu, będzie miało coś swojego, co do niego należało wcześniej i będzie mu łatwiej.
  • przygotujcie dziecko na to, że będzie odpoczywać w przedszkolu.
  • uczcie dzieci poprzez zabawę czynności związanych z samoobsługą (zgłaszanie potrzeb fizjologicznych i załatwianie ich w toalecie, mycia rączek, picia z kubeczka i posługiwania się łyżeczką, samodzielnego jedzenia, zdjęcia i założenia kapci, części ubrania). Są to dla dziecka umiejętności bardzo pomocne w codziennym życiu przedszkolnym.

RADY NA PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU

Rodzicu,

• stosuj w przedszkolu krótkie pożegnania,
  • nie okazuj dziecku własnych rozterek zostawiając je w przedszkolu, (przekazujesz im wtedy swoje lęki),
  • przygotuj dla dziecka wygodny strój do samodzielnego ubierania,
  • jeśli dziecko przy pożegnaniu z mamą płacze, postarajcie się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata (rozstanie z nim jest często mniej bolesne),
  • stopniowo, wraz z rosnącą gotowością dziecka do pozostawania w przedszkolu przedłużaj jego czas pobytu w placówce,
  • dotrzymuj obietnic, np. przyjdę po obiedzie;

WYPRAWKA  PRZEDSZKOLAKA

Rodziców prosimy o wyposażenie dziecka w tzw. wyprawkę przedszkolaka, która powinna zawierać:

• kapcie na zmianę – wygodne, takie by maluch mógł je sam założyć i zdjąć, oddychające, z gumową podeszwą, trzymające stabilnie stopę dziecka i chroniące przed urazami.
  • komplet ubrań na zmianę, czyli: spódnica na gumkę/spodnie, majteczki, skarpetki, ewentualnie rajstopki, T-shirt z krótkim i długim rękawem, rozpinana bluza lub sweter. Najważniejsze! Wszystkie ubrania muszą być podpisane, łatwe do samodzielnego zakładania i zdejmowania
  • komplet pościeli lub poduszka i kocyk (co tydzień będą Państwo zabierali do prania).
  • na co dzień: luźne spodnie lub spódnica z gumką, podkoszulek, bluza dresowa lub lekki sweterek- czyli ubiór na ,,cebulkę”, bez ozdób, sznurków, dużych guzików.

Wszystkim Rodzicom naszych nowych przedszkolaków życzymy spokojnych pierwszych dni. Pamiętajcie Państwo, że od Waszej postawy zależna jest również szybka adaptacja dzieci do warunków przedszkolnych. To dla dzieci duża zmiana, nowy etap życia. Nam również na tym zależy. Wspólnymi działaniami damy radę, aby dzieci w naszym przedszkolu czuły się jak w domu.

Kadra, obsługa, dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przylepie